Оперният певец Ли Яйкай от Китай влезе в образа на главния герой в премиерата на моцартовата опера „Сватбата на Фигаро“ на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.
Служителите на музея „Уфици“ във Флоренция и другите галерии в италианската област Тоскана излизат на 5 ноември в стачка поради спор около трудовите договори, предаде италианската новинарска агенция АНСА, позовавайки се на днешно изявление на профсъюзите.
В стачката ще участват около 200 души, занимаващи се с продажба на билети, охрана и приемане на посетители в „Уфици“, двореца "Пити", Музейния комплекс на Тоскана и други.
„Ще има още една стачка след тази през юли 2023 г., защото директорът на „Уфици“ Симоне Верде ни информира, че по същество се е разграничил от документа, подписан от бившия директор Айке Шмит на 19 декември 2023 г., който е резултат от споразумение, което има за цел да защити всички работници при промени в договорите за всички въпросни музеи“, съобщиха профсъюзите.
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“.
По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.
„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.
Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.
Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Докторантът в китайската Национална музикална академия е сред тримата солисти, заедно с Никола Иванов и Боян Савов, които изпълняват ролята в спектакъла на режисьора Петко Бонев. Ли Яйкай, заедно с останалите си колеги, заслужено получи овациите на публиката в дебютната си изява на търновска сцена.
За солистичните роли в операта „Сватбата на Фигаро“ се подготвиха артисти от пет държави. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем страни, за участие в спектакъла бяха поканени оперни изпълнители от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.
Още двама китайски изпълнители, които учат в страната ни, ще участват в различни представяния на спектакъла занапред.
Публиката ще види Цинг Фанг Хъ в ролите на Базилио и Курцио, а Уанг Джунран ще излезе на сцената като Барбарина.
Московчанката Ирина Доброволская е солист на Държавна опера – Бургас, а в „Сватбата на Фигаро“ на Великотърновския театър се превъплъщава в образа на Керубино.
Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.
Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.
По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона
Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.
След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.
От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.
На
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
На българска сцена в ролята на Марчелина дебютира младата оперна надежда Ева Живковска от Северна Македония. От съседна Сърбия за ролята на Барбарина е избрана Йована Ковачевич.
Премиерата на операта, освен музиката на Моцарт и историята на Бомарше, предложи на зрителите в театралната зала красиви гласове, бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг.